В навечерието на първи юни представители на Коалиция HPV проф. д-р Радка Аргирова – председател на Българското дружество по медицинска вирусология и д-р Момчил Баев – основател на Фондация „Астра Форум“ входираха отворено писмо в ученическа раница до Министерство на здравеопазването и всички здравни институции с настояване за действаща политика за ваксинопрофилактика в България. Символичното послание е за по- голяма грижа към здравето на децата и дава старт на информационната кампания на коалицията „Защити бъдещето им!“.
Мисията на експертната, неправителствена Коалиция HPV е преди всичко превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус (ЧПВ/HPV). Затова изисква от МЗ да се ускори Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в Република България, която се изпълнява едва 1% до 3%.
„Глобалната цел на СЗО за елиминиране през 2030 г. на ЧПВ, причиняващ рак на маточната шийка и други ракови заболявания при двата пола, изглежда недостижима за нашата страна, ако не се вземат спешни мерки за повишаване на ваксиналното покритие в България. Това е възможно само при поставяне на краткосрочни цели и стъпки, които да спомогнат за ваксинопрофилактиката, и ангажираност на здравните власти към проблема“, се казва в писмото.
Коалиция HPV призовава за промени в краткосрочен план, които да гарантират постигането на годишни цели за ваксинално покритие в таргетната група (момичета от 9 до 14 г.): 15% през първата година; 25% – втората година; 35% – в третата. Според експертите от Коалицията заложените цели могат да се достигнат, ако се проследяват регулярно, като се обявяват постигнатите резултати и се предвидят стимули за изпълнителите на здравна дейност. Една от възможностите е изравняването на заплащането за поставяне на задължителни и на препоръчителни ваксини, тъй като това е изключително важно за общественото здраве.
От Коалиция HPV настояват за стартиране сред таргетните групи на национална информационна кампания за превенция на свързаните с HPV заболявания на Министерство на здравеопазването, за кампании на регионалните здравни инспекции и/или кампании за информираност на подрастващите в училищата, съвместно с Министерство на образованието.
Препоръка на експертите от Коалицията е да се промотира моделът на ваксинации през целия живот.
В заключение в писмото се казва: „Очакваме реакция от Вас с поемане на конкретни ангажименти, отговорни лица и времеви хоризонт за достигне на поставените краткосрочни цели! В 30-дневен срок очакваме от Вас насрочване на среща с представители на Коалицията за обсъждане на предложените от нас спешни промени, както и насрочване на срещи на всяко тримесечие с Вашия екип за проследяване на прогреса и комуникация на постигнатите резултати.“
Подписалите се членове на Коалицията са:
- Проф. д-р Радка Аргирова – председател на Българското дружество по медицинска вирусология
- Доц. д-р Михаил Околийски – управляващ офиса на СЗО в България
- Д-р Гергана Николова – член на УС на БЛС
- Д-р Антоанета Томова – началник отделение по медицинска онкология в Комплексен онкологичен център Пловдив
- Доц. д-р Йорданка Узунова – член на Българска педиатрична асоциация
- Доц. д-р Илия Карагьозов – председател на Българската асоциация по онко-гинекология,
- Д-р Христиана Бацeлова – началник Хигиенно-епидемиологичен отдел, УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив
- Д-р Момчил Баев – основател на Фондация „Астра Форум”
- Проф. Ивайло Търнев – Национална мрежа на здравните медиатори, председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“
- Ивайло Спасов – директор комуникация и социално развитие към УНИЦЕФ – България
- Пламена Николова – директор „Национална мрежа за децата“
- Д-р Радосвета Стаменкова – изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве
- Доц. Христина Лебанова – Социална фармация и фармацевтично законодателство – МУ – Плевен
ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ КОАЛИЦИЯ HPV
До:
Д-р Асен Меджидиев
Министър на здравеопазването
Относно: Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в Република България 2021 – 2024 г.
Копие до:
Доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев
Главен държавен здравен инспектор
Проф. д-р Ани Кеворкян
Главен координатор
Национален експертен съвет по имунизации
Д-р Йорданка Пенкова
Управител
Национална здравноосигурителна каса
Мария Гайдарова
Заместник-министър на образованието и науката
Д-р Иван Маджаров
Председател
Българския лекарски съюз
Доц. д-р Любомир Киров
Председател
Сдружението на общопрактикуващите лекари
Уважаеми Министър Меджидиев,
По време на европейската седмица за имунизация, 23-29 април, се проведе затворена среща на наскоро сформираната Коалиция HPV – национална, експертна, неправителствена коалиция, фокусирана върху превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус (ЧПВ/HPV) и обединяваща водещи специалисти в различни области на медицината и различни неправителствени организации.
По време на срещата бяха обсъдени важни теми във връзка с необходимостта за ускоряване на прилагането на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в Република България. Данните за ваксиналното покритие срещу основния причинител на втория по честота рак при жените в България през последните години са изключително притеснителни и тревожни и меко казано катастрофални. България отново изостава в справянето с ваксинопредотвратими заболявания и оставя обществото незащитено от здравни заплахи.
На провелата се среща бе представено наскоро публикувано проучване за икономическата тежест на рака на маточната шийка в България (проведено от екип, ръководен от доц. Христина Лебанова, преподавател по Социална фармация и фармацевтично законодателство в МУ Плевен), което показа изключителната важност и тежест на проблема, включително и огромната загуба на години човешки живот. Според проучването, жените, починали от рак на маточната шийка, свързан с HPV, са изгубили средно 20 години живот, от които 11 години са в трудоспособна възраст, а загубеният брутен вътрешен продукт от 2018 до 2020 г. варира между 4,5 и 6 милиона лева годишно от загуба на трудоспособност. В комбинация с директните разходи за лечение на рак на маточната шийка всичко това възлиза на около 16 милиона лева годишно. Ракът на маточната шийка е ваксинопредотвратимо заболяване и почти всички разходи може да се спестят, което ще освободи ресурс в здравната система.
Глобалната цел на СЗО за елиминиране през 2030 г. на ЧПВ, причиняващ рак на маточната шийка и други ракови заболявания при двата пола, изглежда недостижима за нашата страна, в случай че не се вземат спешни мерки за повишаване на ваксиналното покритие в България. Това е възможно само при поставяне на краткосрочни цели и стъпки, които да спомогнат за ваксинопрофилактиката и ангажираността на здравните власти към проблема. Подходът на имунизация през целия живот допринася за подобряване на общественото здраве, подпомага устойчивостта на здравната система и съдейства за икономическия просперитет на всяка държава!
Членовете на нашата Коалиция, създадена и подкрепена от водещи специалисти, отправя следния призив към Министерство на здравеопазването за спешно адресиране на необходимите промени за постигане на резултати в краткосрочен план:
· Залагане на годишни цели за ваксинално покритие в съответствие с националната имуназиционна програма и препоръки на Световната здравна организация. Целите да са разпределени по години с реалистични стъпки, отговарящи на нашата действителност: 15% през първата година; 25% – втората година; 35% – в подлежащите кохорти, съответстващи на средноевропейските, като част от плана за действие към Национална здрава стратегия 2020-2030.
· Регулярно проследяване за достигане на заложените цели и публично обявяване на постигнатите резултати, както и стимули за тяхното постигане на изпълнителите на здравна дейност. Една от възможностите е изравняването на заплащането за поставяне на ваксина по Национална имунизационна програма – РМШ като пилотна – с цел уеднаквяване на заплащането за поставяне на задължителни и на препоръчителни ваксини и с оглед изключителната важност за общественото здраве.
· Ангажираност на отговорните институции за информираност на таргетните групи, чрез национална информационна кампания на Министерство на здравеопазването и кампании на регионални здравни инспекции и/или кампании за информираност на подрастващите в училищата, съвместно с Министерство на образованието.
· Промотиране на модела на ваксинации през целия живот, водещи до подобрен здравен статус, намалени разходи за болнично лечение и за лекарства и по-здрава нация;
Подкрепата, визията и лидерството на Министерство на здравеопазването и на Министъра на здравеопазването е от изключително значение като проводник на политики на национално и регионално ниво: чрез национални информационни кампании, мониторинг, контрол, проследяване на резултатите спрямо заложени цели и мотивация на общопрактикуващите лекари. В ерата на иновациите осигуреният достъп до профилактика, наличие на доказани и ефективни модерни имунизационни решения е недопустимо да обричаме българските граждани и е изключително важно да ги предпазим и инвестираме в тяхното бъдеще, и то сега!
Очакваме реакция от Вас с поемане на конкретни ангажименти, отговорни лица и времеви хоризонт за достигне на поставените краткосрочни цели! В 30-дневен срок очакваме от Вас насрочване на среща с представители на Коалицията за обсъждане на предложените от нас спешни промени, както и насрочване на срещи на всяко тримесечие с Вашия екип за проследяване на прогреса и комуникация на постигнатите резултати.
С уважение,
Членове на Коалиция HPV:
· Проф. д-р Радка Аргирова – председател на Националния експертен борд по вирусология към БЛС, председател на Българското дружество по медицинска вирусология
· Доц. д-р Михаил Околийски – управляващ офиса на СЗО в България
· Д-р Гергана Николова – член на УС на БЛС
· Д-р Антоанета Томова – началник отделение по медицинска онкология и онкологични заболявания в гастроентерологията, Комплексен онкологичен център (КОЦ), гр. Пловдив
· Доц. д-р Йорданка Узунова – началник клиника „Педиатрия“, Болница „Лозенец“, член на Българска педиатрична асоциация
· Доц. д-р Илия Карагьозов – председател на Българската асоциация по онко-гинекология, завеждащ отделение „Дисплазия център, Оперативна гинекология и тазова хирургия“ МБАЛ и ДКЦ ВИТА
· Д-р Христиана Бацeлова – началник Хигиенно-епидемиологичен отдел, УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД, гр. Пловдив
· Д-р Момчил Баев – основател на Фондация „Астра Форум“”
· Проф. Ивайло Търнев – Национална мрежа на здравните медиатори, председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“
· Ивайло Спасов – директор комуникация и социално развитие към УНИЦЕФ – България
· Пламена Николова – директор, „Национална мрежа за децата“
· Д-р Радосвета Стаменкова – изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве
· Доц. Христина Лебанова – Социална фармация и фармацевтично законодателство – МУ – Плевен
Попаднали в организма, някои типове HPV инфектират здравите клетки и предизвикат тяхното неконтролирано размножаване. Имунната система обикновено ги разпознава и изчиства. Понякога, обаче, инфекцията с вируса може да остане в организма, да навлезе в клетките и да промени тяхната генетична информация – ДНК-то. В този случай, здравите клетки се променят в предракови клетки, които може да се изменят в ракови. Инфекцията с HPV често протича безсимптомно – в някои случаи от момента на инфекция с вируса до развитието на раково заболяване могат да минат 20 или повече години. Не може да се определи кои инфекции с човешки папилома вирус ще доведат до рак или друг здравословен проблем. Повечето хора с HPV не знаят, че са носители на инфекцията, тъй като тя често не предизвиква симптоми. Някои хора разбират, че са заразени с HPV, чак когато имат поява на генитални брадавици. При жените, HPV може да се открие при необичаен резултат от цитонамазка. Други могат да разберат едва след като са развили по-сериозни здравословни проблеми, като например рак. Четири от всеки 10 случая на рак, свързан с HPV, са при мъже. Понастоящем няма скрининг за тези видове ракови заболявания. Най-често срещаният, но не единствен, начин на предаване на човешки папилома вирус (HPV) е по сексуален път. Други форми на предаване на вируса могат да бъдат контакт кожа-кожа (допир) и кожа-лигавица. Тъй като инфекцията с HPV протича безсимптомно, човек може да бъде заразен с вируса и да бъде преносител без да знае за това. Ваксинацията е най-ефективният начин за предотвратяване на инфекция с вируса и последващата поява на свързани с него заболявания и при двата пола, включително генитални и анални брадавици, цервикален рак и други видове рак, причинени от HPV. Обикновено, ваксината срещу HPV се поставя преди лицата да бъдат изложени на риск от заразяване с вируса - при девойки и младежи на възраст между 10 и 13 години, съобразно националния имунизационен календар. В България, Министерството на здравеопазването осигурява безплатна ваксина срещу HPV на момичета на възраст 10-13 години, а лицата извън тази група, включително момчетата, могат да поръчат ваксината от всяка аптека в страната. Използването на презервативи не е 100 % ефективно за предотвратяване на инфекция с вируса. Това е така, защото HPV може също да засегне кожата в съседните области, които остават незащитени. Инфекциите с HPV не причиняват видими симптоми или проблеми. Понякога, обаче, те могат да останат в организма и след години да причинят някои сериозни заболявания като генитални брадавици, рак на маточната шийка, рак на вулвата, рак на вагината, рак на ануса, рак на пениса. Инфекцията с човешки папилома вирус (HPV) може да доведе до развитието на няколко вида ракови заболявания като рак на маточната шийка, вулвата, вагината, пениса, ануса и устната кухина. Много от тези видове рак се развиват тихо и могат да бъдат открити години или дори десетилетия след заразяване с вируса. Инфкецията с HPV не изгражда траен имунитет и при бъдеща среща с вируса, лицата са изложени на повторен риск от заразяване. Само ракът на маточната шийка може да бъде открит рано със скрининг тест. Другите видове рак, причинени от HPV, може да не бъдат открити, докато не станат по-сериозни. Това прави профилактиката с HPV ваксинация още по-важна. Понастоящем в Европейския съюз (ЕС) има три лицензирани, доказано безопасни и ефективни HPV ваксини: 9-валентна HPV ваксина, 4-валентна HPV ваксина и двувалентна ваксина. И трите HPV ваксини предпазват от HPV типове 16 и 18, които причиняват повечето HPV ракови заболявания. 4-валентната ваксина осигурява защита срещу два допълнителни типа HPV, които причиняват над 90% от гениталните брадавици (типове 6 и 11), а 9-валентната ваксина осигурява най-широката защита, предпазвайки имунизираните лица от най-честите ракови и други заболявания, които инфекцията с HPV може да причини - (6,11,16,18, 1, 33, 45, 52, 58). 4-валентната и 9-валентната ваксини се прилагат и при двата пола. В България е налична 9-валентната ваксина за имунизация на момичета и момчета над 9 годишна възраст. Ваксината се осигурява безплатно през личния лекар по Националната програма за превенция на рак на маточната шийка на момичета между 10 и 13 години. Лицата, които не попадат в Националната програма, могат да поръчат ваксината във всяка аптека в страната и да им бъде поставена от личния лекар или друг медицински специалист. HPV ваксините са сред най-безопасните и най-тестваните ваксини, лицензирани някога. Всяка ваксина срещу HPV е щателно тествана за безопасност и ефективност в клинични изпитвания, преди да бъде лицензирана и представена на широката публика. Първата HPV ваксина е одобрена за употреба през 2006 година, като проследяването на безопасността на HPV ваксините продължава във всяка страна след въвеждането им. Над 156 държави по света имат имунизационни програми срещу HPV, сред които Австралия, Канада, Швеция, Дания, Обединеното кралство, Португалия и др. Всяко сериозно събитие след имунизация, което потенциално може да бъде свързано с ваксината, се разследва от Глобалният консултативен комитет на Световната здравна организация за безопасност на ваксините (GACVS), който разглежда колко често са се случвали такива събития преди и след въвеждането на ваксината. Не са установени тежки или сериозни нежелани реакции. Както всички други ваксини и лекарствени продукти, ваксините срещу HPV имат странични реакции, като най-честите такива са болка в мястото на убождане, зачервяване, главоболие. Глобалният консултативен комитет за безопасност на ваксините (GACVS) и Европейската агенция по лекарствата считат ваксините срещу HPV за изключително безопасни. Не. Правилното използване на презерватив по време на всеки сексуален контакт може да помогне за предотвратяване на предаването на HPV, но не може да осигури 100% защита от инфекция с вируса, поради факта, че HPV се предава и чрез контакт кожа-кожа и може да засегне кожата в съседните области, които остават незащитени от презерватива. Не. Клиничните изпитвания преди първата HPV ваксина да бъде лицензирана през 2006 г., проследяването на безопасността и прилагането на ваксината в реалната практика потвърждават, че HPV-ваксинацията не причинява никакви репродуктивни проблеми. Напротив, HPV ваксинацията би могла да предпази плодовитостта, като предотвратява предракови цервикални лезии и рак на маточната шийка. Хирургичното лечение на предракови лезии на шийката на матката по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане и загуба на плода, а лечението на рак на шийката на матката (отстраняване на шийката на матката и матката, химиотерапия и/или облъчване) оставя жената неспособна да ражда повече деца. Не. 4-валентната и 9-валентната ваксини съдържат вирусоподобни частици, произведени от протеиновата обвивка на всеки тип HPV във ваксината.Тези ваксини не са живи ваксини, не съдържат ДНК на вируса и не могат да причинят HPV инфекция или рак. При ваксинация срещу HPV, тялото реагира като произвежда антитела, които помагат на имунната система да се бори с HPV инфекцията при среща с истинския вирус. Ваксините срещу човешки папилома вирус (HPV) са ефективни и могат да предотвратят повече от 90% от раковите заболявания, свързани с вируса. HPV ваксинацията е препоръчана за първи път през 2006 г. и в страните с висок ваксинационен обхват като Швеция, Дания, Австралия и Канада, инфекциите с типовете HPV, които причиняват повечето ракови заболявания и генитални брадавици, са намалели с 88% сред тийнейджърките и 81% сред младите възрастни жени. HPV ваксинацията също е намалила броя на случаите на предракови заболявания на шийката на матката при млади жени. Защитата, осигурена от HPV ваксината, е дългосрочна. Хората, които са получили HPV ваксина са били проследявани поне около 12 години след поставянето ѝ и тяхната защита срещу HPV е все още висока. Не. HPV ваксините се проследяват за безопасност и ефективност от както момента на тяхното създаване и след получаване на разрешение за употреба. Всички съобщени случаи на съмнения за връзка между поставяне на HPV ваксина и отключване на автоимунно заболяване са щателно прегледани и такава връзка не е доказана. Над 156 държави и територии по света имат действащи Национални програми за имунизация срещу човешки папилома вирус (HPV), сред тях са Швеция, Обединеното кралство, Дания, Португалия, Испания, Италия, Германия, Норвегия, Канада, Австралия, Туркменистан и други. В Северна Македония ваксинацията срещу HPV е задължителна. В страни като Обединеното кралство, където Националната програма е добре развита, ваксинацията срещу HPV се осигурява както на момичета, момчета, млади жени до 26 годишна възраст, които са изпуснали ранната ваксинация и рискови групи като хомосексуални мъже до 45 годишна възраст. Да. Няколко типа HPV са пряко свързани с развитието на различни видове рак при мъжете: рак на пениса, рак на ануса, както и рак на гърлото. Много от тези видове рак се развиват тихо и могат да бъдат открити години или дори десетилетия след излагане на HPV. Четири от всеки 10 случая на рак, свързан с HPV, са при мъже. Понастоящем няма скрининг за тези видове рак при мъжете и няма лечение за HPV след заразяване с вируса. Това прави профилактиката с HPV ваксината и при момчетата още по-важна. В много страни като Обединеното кралство, Австралия и други, момчетата са включени в Националните имунизационни програми срещу човешки папилома вирус. HPV ваксините могат да се прилагат на лица, момичета и момчета, след 9-годишна възраст. Ваксинацията срещу HPV се препоръчва да бъде извършена преди навършване на 14 годишна възраст, така че всички подрастващи да са защитени от HPV инфекции, които могат да причинят рак в по-късен етап от техния живот. Жените и мъжете, които не са се ваксинирали в препоръчана възраст, също имат полза от поставяне на ваксината, тъй като дори и да са заразени или били заразени с един или повече от типовете HPV, ваксината им осигурява защита срещу другите типове HPV, към които е които лицата не са били изложени. Мит: Всъщност, ваксината осигурява най-ефективна защита, ако е поставена много преди започването на сексуален живот. Проучванията показват, че поставянето на ваксината срещу HPV не насърчава започването на сексуален живот в по-млада възраст. Това, което прави е да осигурява защита срещу вирус, с който 8 от 10 души ще се заразят и да предпази от свързаните с HPV генитални брадавици и ракови заболявания в по-зряла възраст. Ваксината срещу човешки папилома вирус се поставя напълно безплатно по Национална програма за превенция на рак на маточната шийка на момичета между 10 и 13 години от личния лекар. Лицата извън програмата, могат да намерят ваксината във всяка аптека в страната и да им бъде поставена от личния лекар или друг медицински специалист. Проучванията показват, че имунитетът след имунизация с HPV ваксината продължава най-малко 10 години. Няма признаци, че защитата от ваксината намалява при тези, които са ваксинирани и много експерти вярват, че ваксината ще се окаже ефективна в продължение на няколко десетилетия, осигурявайки потенциално доживотна защита. В някои от страните, в които ваксината срещу HPV се прилага от дълго време се наблюдава драстичен спад в HPV-свързаните заболявания. В Англия 8 години след въвеждането на ваксинацията, HPV-инфекциите, причиняващи рак, са намалели с 86% сред жените на възраст от 16 до 21 години. В Австралия, процентът на заразяване с HPV е спаднал от 22,7% до 1,1% сред жените на възраст от 18 до 24 години между 2005 и 2015 г. В Шотландия предраковите образувания, свръзани с рак на матоната шийка са намалели с 89%. Да. В идеалния случай жените и мъжете трябва да получат ваксината, преди да станат сексуално активни и да бъдат изложени на HPV. Лицата, които са сексуално активни, също могат да се възползват от ползите на ваксинацията, като бъдат защитени от типовете, с които не са заразени. Не се изисква тест за наличие на HPV. В страните, в които се ваксинират и момчета и момичета до 14 години, както и лица над тази възраст, се наблюдава спад на HPV-свързаните заболявания – такива страни са Швеция, Австралия, Дания, Канада, Нова Зеландия. Задължителните ваксини или тези, които са в Националния имунизационен календар на Република България се заплащат от държавата и са безплатни за всички български граждани. Препоръчителните ваксини се наричат така, защото не са задължителни за всички (новородени и реимунизации за възрастни), а само за определени уязвими групи от населението (напр. ваксината срещу грип за възрастни, хронично болни или лица с имунна недостатъчност, ваксината срещу хепатит А – за пътуващи, ваксината срещу ротавируси – за кърмачета и малки деца на възраст 6 – 24 седмици и др.) Фактът, че са препоръчителни, няма нищо общо с каквато и да е опасност или риск от тях – разликата е, че те са предназначени за ограничен брой лица. Като незадължителни, тяхната стойност в някои случаи се заплаща от ваксинирания (за разлика от задължителните ваксини, които се поставят безплатно). Заплащането от ваксинирания (или неговите родители) се разглежда като поемане на лична отговорност за собственото си (или на детето си) здраве. С други думи, желаещият да се ваксинира проявява и лична активна загриженост за предотвратяване на бъдещи тежки заболявания. Ваксината срещу човешки папилома вирус (HPV) е част от препоръчителните ваксини, но е напълно безплатна за момичета от 10 до 13 годишна възраст по Националната програма за превенция на рака на маточната шийка. Поставяне на HPV ваксина по време не бременност не се препоръчва. Дори и ваксината да е била поставена по време на бременност, се препоръчва ваксинирането да се отложи до приключване на бременността.Често задавaни въпроси за HPV
Една от причините ваксината срещу HPV да е противоречива е, че предотвратява полово предавана инфекция, което кара някои хора да вярват, че е неподходяща за деца.